طرح خرید اقساطی (سبا)

درباره طرح خرید اقساطی سبــــا

فروش غیرنقدی، یکی از روش‌های رایج و کسب سود در بلندمدت می‌باشد. البته در صورت عدم شناسایی و مدیریت دقیق ریسک‌های محتمل، ارائه‌دهنده این خدمت با خطرات و مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد. بدیهی است این مشکلات و خطرات در شرایط اقتصادی نامساعد بیشتر خواهند بود. از این‌ رو، ارائه‌دهندگان خدمات فروش غیرنقدی به دریافت تضامین سنگین‌تر و پیچیده‌تر روی می‌آورند و در نتیجه، از کسب سود فروش به این روش بی‌بهره خواهند ماند.

سامانه فروش غیرنقدی با به‌کارگیری سازوکارهای مالی و اعتباری عملی و معتبر، با تکیه بر رتبه‌ اعتباری و ارزیابی پیشینه مالی و اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی، بستری امن و معتبر جهت ارائه خدمات فروش غیرنقدی فراهم نموده است. با سازوکار تعبیه شده، متقاضی خرید غیرنقدی از مشکلات و پیچیدگی‌های گذشته دور مانده و ارائه‌دهنده خدمات غیرنقدی نیز از کاهش ریسک‌های احتمالی بهره خواهد برد.

قابلیت‌های طرح سبـــــا

امکان خرید از فروشگاه‌های عضو، همزمان به وسیله کارت و تلفن همراه

امکان کنسلی خرید

ایجاد حساب کاربری در سایت به منظور دریافت گزارش موجودی، خریدها و تسویه حساب

امکان دریافت موجودی در هر لحظه به وسیله موبایل و بدون نیاز به دستگاه POS فروشگاهی

 • هدف اصلی این سامانه، تسهیل در فروش غیرنقدی به تمام شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی است. 
 • مدل کسب درآمد، دریافت کارمزد به ازای هر کالای خریداری شده در سیستم می‌باشد.
 • بدیهی است با گسترش شبکه مشتریان و اعتماد تامین‌کنندگان کالا به مشارکت با سیستم ما، با توجه به ظرفیت بالای این بازار، سود حاصل از حجم بالای معاملات قابل توجه خواهد بود.
 • تمامی عرضه‌کنندگان محصولات و خدمات که تمایل به عرضه غیرنقدی محصولات خود دارند می‌توانند در این بستر به عنوان شریک تجاری وارد شوند.
 • ‌در طرح خرید اقساطی بازپرداخت وجه اقساط صرفاً از محل حقوق کارمند که توسط سازمان محل خدمت وی تضمین می‌شود، صورت پذیرفته و این موضوع جهت عضویت در طرح کفایت می‌نماید.

خرید اقســـاطی در سامانه سبــــا، به صورت تمام قسط و بدون پیش پرداخت می‌باشد.

توضیحات جامع درباره طرح سبـــــا

شرکت تـــــــار، از سال 1391 اقدام به ایجاد طرح خرید اقســـاطی کارکنان دولت نموده است. این طرح هم اکنون بعد از 7 سال فعالیت مستمر، مفتخر به ارائه خدمت به کارکنان دولت در استان‌های تهران و البرز (6511 نفر) می‌باشد. این طرح ضمن اینکه کارمندان دولت را در خریدهای آتی خود توانمند می‌سازد، حامی اصناف کشور بوده و مبتنی بر قانون نظام صنفی کشور و قوانین فقهی بیع فعالیت می‌نماید. ضمن اعلام تشریح طرح مزبور و مزایای آن و همچنین متفاوت بودن آن با کلیه طرح‌های موجود در سیستم بانکی و موسسات مالی و اعتباری (که از طریق صدور کارت‌های اعتباری صورت می‌پذیرد) مراتب به شرح زیر می‌باشد:

 • در طرح خرید اقساطی توان خرید اقساطی کارمندان با یکدیکر متفاوت بوده و سقف قسط قابل پرداخت هر کارمند توسط ذی‌حسابی سازمان وی تعیین شده و همچنین ذی‌حسابی می‌تواند سقف بدهی شخص را در سیستم تعیین نماید.
 • در طرح خرید اقساطی، مدت بدهی هر شخص بر اساس مدت قرارداد وی تعیین شده و سازمان می‌تواند سقف زمانی قرارداد شخص را تعیین نماید. به طور مثال شخص قادر نخواهد بود پس از مدت زمان اتمام قرارداد در سیستم خرید اقساطی بدهکار باشد.
 • با توجه به تبصره 2 ماده 70 قانون نظام صنفی کشور، «قيمت فروش اقساطي در سطح واحدهاي توليدي، عمده‌فروشي و خرده‌فروشي و خدماتي برابر با قيمت فروش نقدي به علاوه حداكثر تا يك و نيم درصد به ازاي هر ماه مي‌باشد» که این مهم در این طرح نیز صدق می‌کند.
 • طرح مذکور هم اکنون در استان‌های تهران و البرز در حال اجرا می‌باشد.
 • این شرکت برای نخستین بار با طراحی و راه‌اندازی سامانه بازار اقساطی (سبا)، زمینه‌ای را فراهم نموده است تا کلیه مایحتاج کارکنان بصورت اقساطی و با شرایط رقابتی از طریق ده‌ها تامین‌کننده و فروشگاه‌های معتبر تامین گردد. همکاران سازمان‌ها در صورت عضویت در سامانه سبا می‌توانند از محصولات و خدمات ذیل بصورت اقساطی و متناسب با شرایط خود استفاده نمایند:

     –  فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه

     –  لوازم خانگی

     –  کالای دیجیتال (موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و …)

     –  فرش و صنایع دستی، دکوراسیون منزل و پوشاک

     –  مبلمان و سرویس خواب

     –  لوازم و قطعات خودرو

     –  خدمات دندانپزشکی

     –  خدمات بیمه‌ای

     –  طلا و جواهرات و …

 • در طرح خرید اقساطی ضمن آن که فروشنده و یا اپراتور طرح (که شرکت تار مسئولیت سرمایه‌‌گذاری و فنی آن را بر عهده دارد) به عنوان تأمین‌کننده اعتبار تعیین گردیده‌اند، شرایط خرید نیز بر اساس شرایط قابل توافق بین خریدار و فروشنده تعریف شده است؛ از این رو، علاوه بر تفاوت شرایط خرید در هر فروشگاه، تعداد اقساط، طی توافق‌های حاصله در هر معامله با خریدار و فروشنده تعیین شده و امکان تغییر آن (در صورتی که بازه زمانی اقساط تعریف شده باشد) در هر خرید میسر خواهد بود؛ ولیکن در خریدهای به عمل آمده توسط کارت‌های اعتباری که وجه آن از محل منابع بانک به فروشنده نقداً پرداخت می‌گردد، تعداد اقساط و کارمزد اعتبار تخصیصی، به ازای کلیه خریدها ثابت بوده و منطبق با مفاد قرارداد بین خریدار و بانک صورت می‌پذیرد.
 • ‌در طرح خرید اقساطی بازپرداخت وجه اقساط صرفاً از محل حقوق کارمند که توسط سازمان محل خدمت وی تضمین می‌شود، صورت پذیرفته و این موضوع جهت عضویت در طرح کفایت می‌نماید. در صورتی که این مهم در شرایط پرداخت وام از محل منابع بانکی تابع قوانین و مقررات بانک مرکزی می‌باشد که تهیه و ارائه تضامین در خواستی بانک به ازای هر خرید برای اکثر متقاضیان ایجاد مشکل می‌نماید.
 • در طرح خرید اقساطی این امکان پیش‌بینی شده که در صورت وجود شرایط ویژه فروش در هر فروشگاه خریدار طرح خرید اقساطی از این شرایط برخوردار گردد. به طور مثال در صورتی که کلیه مشتریان فروشگاه قادر باشند با تخفیف ویژه فصلی نسبت به خرید اقدام نمایند، در شرایط مذکور خریداران عضو طرح خرید اقساطی مستثنی نمی‌باشند.
 • در طرح خرید اقساطی، بازپرداخت اقساط به واسطه کسر از حقوق کارمند انجام شده و مبلغ قسط کسر شده نیز در فیش حقوقی کارمند ثبت می‌گردد. در صورتی که افراد دارنده کارت‌های اعتباری بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری شخصاً مسئول تسویه بدهی خود می‌باشند.

ویژگی‌های سامانه بازار اعتباری (سبــا)

تامین‌کنندگان اطلاعات جهت اعتبارسنجی

شرکت مشاوره رتبه‌بندی ایران
سازمان تامین اجتماعی
سازمان ثبت اسناد و املاک